İstanbul’da ‘Scooter’ Kullanımı İle İlgili Yeni Kararlar

Fransa’nın başkenti Paris’te elektrikli ‘scooter’lara yönelik gelen yasak kararının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de harekete geçti. 

Paris’te yapılan referandum sonrası elektrikli scooter kullanımı yasaklandı. Böylelikle “Avrupa’da elektrikli scooter kiralama hizmetinin yasaklandığı ilk şehir” Paris oldu.

Yasağın 1 Eylül’e kadar yürürlüğe gireceği bilgisi paylaşıldı.

Yasak kararının hemen ardından ise İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, belediyenin ‘scooter’lar ile ilgili aldığı yeni kararları duyurdu.

Gökce, hazırlanan eylem planı ile, scooter’larını kullanımını kolaylaştırmayı ve düzensiz park sorunu nedeniyle oluşan sorunları azaltmayı hedeflediklerini bildirdi.

Buna göre, İstanbul’da İBB tarafından 1500 scooter park alanı açılacak. Park alanlarına park eden kullanıcılardan yüzde 10-15 indirime tekabül eden açılış ücreti alınmayacak.

Yaya trafiğinin yoğun olduğu kent merkezleri ‘hassas bölge’ olarak tanımlanıp, bu bölgelerde hız sınırı scooter’lar için 12.5 km/s olarak düzenlenecek.

Öte yandan, kullanıcılara operatörler tarafından 2 ayda bir eğitim verileceği aktarıldı.

Gökce ayrıca E-Skuter Komisyonu kurulacağını da belirterek, ilçe belediyeleri, operatörler ve İBB’nin eşgüdüm içerisinde hareket edeceğini söyledi.

Gökçe’nin konuyla ilgili paylaşımları ⬇️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir