NASA açıkladı! Uranüs’ün uyduları okyanuslarla kaplı olabilir

ensonhaber.com

1986’da Uranüs’ün yakınlarından geçen Voyager 2 uzay aracının gönderdiği onlarca yıllık verileri inceleyen bilim insanları, yeni araştırmalarını yayınladı.

Söz konusu uydulardan Titania ve Oberon’da yaşamı destekleyecek sıcaklıklarda su olabileceğini tespit edildi.

Araştırmada Ariel, Umbriel, Titania ve Oberon uydularında kilometrelerce derinlikte tuzlu su okyanuslarının bulunabileceği belirlendi.

Söz konusu uydular, gün geçtikçe genişleyen Güneş sisteminde bulunan okyanus dünyaları listesine dahil edildi.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Tahrik Laboratuvarı Baş Araştırmacısı Julie Castillo-Rogez, yeni verilerin 1126 ila 1600 kilometre çapındaki uyduların sıvı okyanusları destekleyebilecek sıcaklıklara ulaşamayacağına yönelik görüşleri değiştirdiğine işaret etti.

Uranüs’ün en büyük beş uydusundan sadece Miranda’nın bir okyanus için yeterli ısıyı muhafaza edemeyecek kadar küçük olduğu düşünülüyor.

Yeni kanıtlar bulundu

Araştırmacılar, ayrıca teleskoplardan alınan, muhtemelen Ariel’in buzlu volkanlarından yükselerek yüzeye doğru akan maddeleri gösteren kanıtlar tespit etti.

Öte yandan bilim insanları, buz devi ve uydularındaki suların donmasını engelleyen ısının kaynağının ne olduğu da dahil olmak üzere çözülmesi gereken daha birçok konunun bulunduğunu vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*