Özgür Özel’den Agrobay için bakanlıklara 3 başvuru

ANKARA – CHP Grup Başkanı, genel başkan adayı Özgür Özel, Agrobay işçileri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile SGK ve İçişleri Bakanlığına üç ayrı başvuru yaptı.

Özel, Çalışma Bakanlığı’na yaptığı başvuruda, işçilerin Anayasanın 51’inci maddesinde tanımlanan örgütlenme hakkını kullanarak bir sendikaya üye olmaları nedeniyle işten çıkarıldıklarını, sendikaya üye olma özgürlüğünün ihlal edildiğini belirtti.

Özel, “Yaptığım görüşmelerde, işçiler iş akitlerinin sonlandırmasının nedeni olarak işyerinde sistematik amir baskısına maruz kaldıklarını, ağır işlerde eksik ekipmanlarla çalıştıklarını, maaşların düzensiz ödendiğini, iş kazalarının gizlendiğini, sigortasız çalıştırıldıklarını ve bunlar karşısında sendikaya üye olduklarını belirterek, akdin feshinde gerekçe olarak kullanılan gerekçelerin yaşanmadığını, bunun için kendilerinden savunma bile alınmadığını belirtmişlerdir” ifadesini kullandı. Özel, iş müfettişlerinin görevlendirilerek sürecin incelenmesini talep etti.

‘SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILMA İDDİALARI İNCELENMELİ’

Özel, SGK’ya yaptığı başvuruyla işçilerin sigorta bildirimlerinin geç yapıldığına, bir süre sigortasız çalıştırıldıklarına, eksik ödeme aldıklarına yönelik iddiaların incelenmesini talep etti. Özel, İçişleri Bakanlığına yaptığı başvuruda ise, eylem sırasında işçilere yönelik jandarma ve polis müdahalesi sırasında orantısız güç kullanıldığını, kanunsuz emir verildiğini belirterek, bu konuda soruşturma başlatılmasını istedi.

Özel İzmir’de geçtiğimiz günlerde Agrobay işçilerini ziyaret etmiş, “Buradaki insanlar sizin karınca gibi ezeceğiniz insanlar değildir. Karıncanın kardeşi var, biziz. Cumhuriyet Halk Partililerdir. Türkiye’nin bütün sosyal demokratlarıdır. Onlar direndikçe biz de direneceğiz. Agrobay işçisi yalnız değildir, kadın emekçiler yalnız değildir, Türkiye işçi sınıfı yalnız değildir. Hepimiz onlara sahip çıkıyoruz” ifadesini kullanmıştı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir