Perakendenin kilidini turistler açacak

2024’te yüksek enflasyon etkisi ile fiyat artışlarının olacağını alım gücündeki düşüşle birlikte hem iç pazarda hem de global pazarlarda daralma beklendiğini kaydeden Desa Deri Yönetim Kurulu Başkanı Burak Çelet, “Önümüzdeki sene Türkiye için de dünya için de zor bir sene. Eğer turizm sezonunu iyi geçirebilirsek ve TL’nin gerçek değerine gelmesine izin verirsek hem ihracat tarafında hem de perakende tarafında o kadar zorlanmayacağımızı ümit ediyorum. Ama kendi kendimize kaldığımızda turist olmadığında hayat çok zor olacak” değerlendirmesini yaptı.

PİYASADAN ÇIKMAK 15 DAKİKA

Perakende sektöründe 50 yılı geride bırakan Desa’nın kurucusu Melih Çelet ise yüksek enflasyon ve bastırılmış kur nedeni ile Türkiye’nin rekabetçiliğini kaybettiğini belirterek şöyle devam etti: “Bu istihdam açığına sebebiyet verecek. Benim 50 senede öğrendiğim bir şey var piyasadan çıkman 15 dakika alır, girmen 3 sene alır. Müşteriyi iyi tutmak portföyünün dışına çıkmamak çok önemli. Türkiye’de maliyet öyle bir hale geldi ki İtalya’dan ayakkabı getiriyorum, Türkiye’den ucuz.”

Lükste cam tavanı fabrika ile kırdı

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği, İkili Ticari İlişkilerde Yatırımcı Ödülleri’nde İtalya’nın Toskana Bölgesi’nde yaptıkları fabrika yatırımı ile ödül alan Burak Çelet, İtalya’ya yapılan deri ihracatının yüzde 70’ini gerçekleştirdiklerini ancak ülke algısı nedeni ile tedarik zincirine giremediklerini kaydetti. “Ne olursa olsun gelip kafamızı çarptığımız bir cam tavan vardı bu da markaların ülke stratejisiydi, tedarik stratejisiydi. Şimdi onu kırmaya başladık” ifadelerini kullanan Çelet, İtalya’daki üretim maliyetleri ile Türkiye arasında 3’te 1’lik daha fazla bir fark olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas